Wymiana drzwi zewnętrznych w mieszkaniu w bloku

Drzwi montowane fabrycznie w blokach nie należą do specjalnie solidnych ani bezpiecznych, prędzej czy później każdy z nas decyduje się na ich wymianę. Jak wybrać dobre drzwi do mieszkania? Jakie aspekty wziąć pod uwagę?

Właściciele domów wolno stojących na ogół przykładają dużo większą wagę do wyboru drzwi wejściowych. Jest to podyktowane faktem, iż drzwi w tym wypadku wychodzą bezpośrednio na zewnątrz, muszą więc stanowić naprawdę dobrą barierę dla zimna oraz złodziei. W przypadku mieszkańców blokowych M sytuacja wygląda inaczej, zazwyczaj sądzą oni, że drzwi wejściowe wcale nie muszą być dobierane ze specjalną skrzętnością, ponieważ i tak znajdują się one wewnątrz klatki schodowej, która już sama w sobie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też lokatorzy bloków, którzy stanęli przed koniecznością wymiany drzwi, na ogół decydują się na jak najtańsze rozwiązania, jednak, jak niejednokrotnie pokazuje życie, jest to błąd.

Zamieszkiwanie lokalu w blokach związane jest z obecnością dużej ilości sąsiadów. Na korytarzu wciąż coś się dzieje, łącznie z wchodzeniem i schodzeniem ze schodów oraz krzykami dzieci. Szczególnie mieszkańcom niższych pięter hałasy na klatce schodowej potrafią mocno dawać się we znaki. Wybierając drzwi wejściowe warto zatem zadbać o to, by posiadały dobrą izolację akustyczną.

Innym istotnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zabezpieczenie mieszkania przed napływem zimnego powietrza. Tylko pozornie klatka schodowa stanowi dobrą barierę dla zimna i wiatru, tak naprawdę wciąż powstają na niej mniejsze i większe przeciągi, które niestety nie omijają także naszym mieszkań. Najgorszą sytuację mają lokatorzy mieszkający na parterze, ponieważ bezpośrednio są narażeni na napływ zimnego powietrza za każdym razem, gdy otwierana jest klatka. Te nieprzyjazne czynniki jesteśmy w stanie wyeliminować decydując się na zakup drzwi zapewniających naprawdę dobrą izolację termiczną. Na koniec warto dodać, iż nosząc się z zamiarem wymiany drzwi w bloku, warto wybrać model niepozbawiony dobrej jakości zabezpieczeń przed włamaniami.