Wielkość i głębokość szamba a liczba domowników

Gdzie usytuować szambo na działce? Jaki rodzaj szamba wybrać? To dwie podstawowe kwestie, nad którymi zastanawiamy się przed instalacją zbiornika na ścieki. Często zapominamy jednak o innym, nie mniej istotnym aspekcie, mianowicie doborze odpowiednich gabarytów szamba w odniesieniu do liczby domowników, sposobu eksploatacji wody oraz ilości generowanych nieczystości. Jak dobrze dobrać wielkość i pojemność szamba?

Inne szambo okaże się optymalne przy małej willi, zamieszkiwanej przez małżeństwo z dwójką dzieci, a inne w obrębie dużej posiadłości, w której rezyduje wieloosobowa rodzina. Ogólna zasada jest taka, że należy tak dobrać wymiary szamba, aby zbiornik mógł swobodnie zmieścić nieczystości generowane przez około 2-3 tygodnie (teoretycznie szambo powinno być opróżniane nawet co 10-14 dni!). Generalnie, wszystko zależy od liczby mieszkańców i stopnia zużycia wody. Istnieje prosty wzór, według którego łatwo można wyliczyć optymalną pojemność szamba. Zakładamy, że każdy z domowników generuje 150 l ścieków dziennie. Wartość tę mnożymy przez liczbę mieszkańców oraz przez okres od wypróżnienia do kolejnego wypróżnienia szamba liczony w dniach. Dla 4-osobowej rodziny wygląda to następująco: 150 x 4 x 14 = 8400 litrów, przy założeniu, że będziemy opróżniać szambo co dwa tygodnie.

Szacując, jakie wymiary szamba będą optymalne, niekiedy trzeba uwzględnić również dodatkowe kwestie związane ze zużyciem wody. Kiedy w domu jest kilkoro dzieci, musimy na przykład liczyć się z większą częstotliwością uruchamiania pralki. Kiedy posiadamy wannę z hydromasażem czy tym podobne urządzenia, ilość zużytej wody znów będzie większa. Analogicznie, jeśli prowadzimy gospodarstwo agroturystyczne lub często mamy gości. Wszystkie te kwestie na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę dobierając zbiornik. Pamiętajmy, że przepełnione lub rzadko opróżniane szambo stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia.