Szamba betonowe – lepsze i trwalsze od plastikowych

Większość z nas decydując się na zamieszkanie w domu jednorodzinnym chce, aby stał on w cichej, spokojnej okolicy, najlepiej za miastem. Niestety takie atrakcyjne lokalizacje są często pozbawione najważniejszych mediów np. nieskanalizowane, co wymusza stosowanie bezodpływowych zbiorników na nieczystości.

Wybór tego typu konstrukcji dostępnych na rynku, różniących się od siebie wielkością, kształtem czy rodzajem materiału użytego do ich produkcji zwiększa się nieustannie. W ostatnim czasie pojawiło się wiele nowoczesnych, lekkich zbiorników z tworzyw sztucznych, ale mają one pewne trudne do zaakceptowania wady. Jest to przede wszystkim niewielka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i dlatego lepszym wyborem są sprawdzone i solidne szamba betonowe, które zniosą wszystko, na co zostaną narażone przez lata intensywnej eksploatacji. Ich największą zaletą jest duża masa, dzięki czemu pewnie i stabilnie osiadają w gruncie bez dodatkowego mocowania, czego z pewnością nie można powiedzieć o plastikowych odpowiednikach. Nie grozi im w związku z tym zarówno nacisk gruntu czy pojazdów, jak i napór wód gruntowych, nawet kiedy są puste. Oczywiście nie uszkodzi ich działanie agresywnych substancji chemicznych, przed którymi zabezpiecza także dodatkowa izolacja ścian i pokrywy specjalnymi, odpornymi materiałami.

Do zakupu szamba betonowego zachęca też niska cena, a za typowy model o pojemności do 10 metrów sześciennych zapłacimy razem z transportem i montażem zaledwie kilka tysięcy złotych. W porównaniu z np. przydomową oczyszczalnią ścieków nie jest to zbyt duży wydatek.