Podstawowe rodzaje drzwi zewnętrznych i wewnętrznych

Odporne na włamanie i chroniące przed czynnikami atmosferycznymi drzwi zewnętrzne do domu, to element wyposażenia, którego zakup wymaga wstępnego rozeznania. Zanim udamy się do sklepu i wydamy nasze pieniądze, powinniśmy wiedzieć, na jakie ich cechy zwrócić szczególną uwagę.

Najlepsza ochrona przeciwwłamaniowa.

Dostępne na rynku w naszym kraju drzwi zewnetrzne można podzielić na kilka podstawowych rodzajów, zróżnicowanych ze względu na materiały, z jakich je wyprodukowano. Już od wielu lat największą popularnością cieszą się niedrogie drzwi zewnętrzne pcv, które nie w pełni sprostają większości wymagań, jakie przed nimi stawiamy. Nowoczesne tworzywa sztuczne są z pewnością odporne na wilgoć czy gwałtowne zmiany temperatury, ale mogą nie powstrzymać nieproszonych gości. Nawet zastosowane dodatkowe, metalowe wzmocnienia nie uchronią plastiku przed połamaniem, a tak uszkodzonych drzwi zewnętrznych najczęściej nie da się naprawić. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem będą drzwi metalowe, gwarantujące najwyższy poziom zabezpieczenia antywłamaniowego. Mają solidną konstrukcję złożoną ze spawanego szkieletu, a na pokrycie stosuje się blachę zabezpieczoną przed skutkami korozji, której grubość niejednokrotnie przekracza kilka milimetrów. Najskuteczniej nasz dom zabezpieczymy przy użyciu drzwi zewnętrznych stalowych, ale można też wykorzystać w tym celu jeden z ich aluminiowych odpowiedników, lżejszych i niewymagających specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Obydwa rodzaje są zawsze wyposażane w solidne zabezpieczenia w postaci zamków z ryglami, bolców przeciwwyważeniowych i łańcuchów.

Drewno, największa ozdoba każdego domu.

Na zakup drzwi zewnętrznych nowoczesnych decydują się właściciele domów, których architektura odpowiada najnowszym trendom w tej dziedzinie. Jednak większość z nas woli zbudować swój dom w bardziej klasycznym, tradycyjnym stylu, a w takim budynku najlepiej będą się prezentowały eleganckie drzwi zewnętrzne drewniane. Ceny ich nie są już na szczęście zbyt wysokie, a ilość dostępnych wzorów pozwala wybrać model idealnie pasujący do elewacji. Drzwi zewnętrzne z tego ekologicznego i naturalnego materiału mogą być bogato zdobione, ale ich największy urok to oryginalny układ słojów, wymagający jedynie delikatnego podkreślenia lakierem bezbarwnych. Takie zabezpieczenie pozwoli też ochronić drewno przed wilgocią, jego największym wrogiem.

Ten materiał sprawdzi się także we wnętrzach naszych domów, a drzwi drewniane wewnętrzne zawsze komponują się z innymi elementami wyposażenia. Zdecydowanie powinno się nimi zastąpić dotychczas używane drzwi wewnętrzne białe z dużą szybą, nadal straszące w wielu mieszkaniach. Jeśli oszklenie wpuszcza dużo światła do ciemnych, to można zachować ten efekt, montując drzwi wewnętrzne szklane np. takie z wieloma szybkami o fantazyjnych kształtach. Ciekawie wyglądają też drzwi dwuskrzydłowe wewnętrzne, często stanowiące łącznik między jadalnią a salonem w domach jednorodzinnych. Kiedy jednak mamy niewielkie mieszkanie, to można pomyśleć o drzwiach przesuwnych, dzięki którym zyskamy sporo wolnej przestrzeni.