Marzą ci się okna drewniane? Zobacz, co warto o nich wiedzieć!

Okna z drewna wyglądają wyjątkowo elegancko, a do tego dodają wnętrzom ciepłego, miłego klimatu. Myślisz o montażu okien drewnianych w swoim domu? Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć!

Zastanawiasz się nad montażem okien drewnianych? Musisz wiedzieć, że nie należą one do tanich. Dodatkowo ich cena może być jeszcze wyższa, jeśli wykonane będą z wysokogatunkowego drewna litego, jeśli ich gabaryty i kształty będą odbiegać od standardowych, jeśli będą zawierać w sobie elementy przeciwwłamaniowe lub dekoracyjne. Co prawda inwestycja w okna drewniane wiąże się z dużym uszczupleniem zawartości portfela, jednak na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Drewno jest surowcem wyjątkowo trwałym. Dobrze utrzymywane okna drewniane będą ci służyć bez szwanku przez dziesiątki lat.

Decydując się na okna drewniane warto mieć na uwadze fakt, iż będą one wymagać cyklicznie powtarzanych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Tylko wtedy zachowają swój piękny wygląd przez długi czas. Co kilka miesięcy należy umyć okna drewniane za pomocą miękkiej ściereczki, wody i łagodnego środka czyszczącego. Następnie należy nałożyć na ramy specjalny preparat do pielęgnacji drewna. W ten sposób nabłyszczysz ramy i zabezpieczysz je przed niesprzyjającymi czynnikami pogodowymi.

Co jakiś czas warto także gruntownie sprawdzić stan okien. Jeśli zauważysz braki w warstwie lakierniczej, pęknięcia lub szczeliny, niezbędne będzie pokrycie ram specjalnym impregnatem. Co około rok sprawdź również okucia. Być może trzeba będzie naoliwić zawiasy lub dokręcić poluzowane śrubki. Jeśli chciałbyś odświeżyć wygląd okien, odnowić je, zmienić kolor ram lub dodatkowo polakierować, pamiętaj, aby najpierw pozbyć się poprzedniej powłoki, najlepiej za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Kiedy powierzchnia ram zostanie oczyszczona i wygładzona, pokryj je impregnatem, a dopiero później wybraną farbą.