Chcesz kupić garaż blaszany? Sprawdź, o czym warto pamiętać!

Czy wiesz, że chcąc postawić garaż blaszany na posesji, powinieneś zgłosić ten fakt do urzędu miasta lub urzędu gminy? Warto o tym pamiętać, gdyż niezawiadomienie urzędu może łączyć się z karami finansowymi. Kiedy już dopełnisz formalności, możesz przystąpić do budowy swojego blaszaka. Doradzamy, jak szybko i łatwo postawić garaż blaszany i co zrobić, by stał się praktycznym i „nierażącym” wzroku obiektem na działce.

Zanim kupisz garaż blaszany…

Wydawać by się mogło, że zakup garażu blaszanego to prosta i niewymagająca głębszego przemyślenia decyzja. Blaszak to budynek tymczasowy, prosty w budowie, o nieskomplikowanej konstrukcji, zwyczajny obiekt gospodarczy, którego jedynym zadaniem jest stać i być schronieniem dla naszego auta, maszyn, urządzeń, sprzętów. Tylko na pozór wszystkie garaże blaszane są takie same, toteż nie warto koncentrować się wyłącznie na poszukiwaniu blaszaka w jak najniższej cenie, ale zwrócić także uwagę na parametry techniczne tego typu budynków. Garaże blaszane różnią się od siebie nie tylko wymiarami, ale także:

  • rodzajem wykorzystanej blachy;
  • rodzajem pokrycia blachy;
  • typem konstrukcji (np. kątowniki, profile);
  • typem wzmocnień;
  • konstrukcją drzwi i dachów.

Dodatkowo niektóre garaże blaszane wyposażone są w wentylację, rynny, okna, świetliki dachowe, drugie drzwi, etc. Tego typu funkcjonalności mogą okazać się dla nas przydatne, oczywiście w zależności od tego, jakie zadania ma spełniać nasz blaszak. Warto zatem przed zakupem dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych rodzajach blaszaków i wybrać taki, który rzeczywiście spełni nasze oczekiwania, szczególnie, jeśli zależy nam na solidnym garażu na lata. Ponadto blaszak wyposażony w dodatkowe funkcjonalności będzie dobrą opcją wyboru, jeśli chcemy w nim urządzić warsztat, pracownię czy też mały zakładzik produkcyjny.

Przygotowanie gruntu

Kwestią, o której nie powinniśmy zapomnieć jest właściwe przygotowanie gruntu pod budowę garażu blaszanego. Miejsce, na którym stanie nasz blaszak, nie może być nazbyt wilgotne ani narażone na zbieranie się wody z opadów atmosferycznych. Nawet, jeśli lokalizacja wydaje nam się na tyle sucha i równa, że chcielibyśmy postawić garaż na „gołej” ziemi, lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Moglibyśmy narazić nasz mini-budynek na atak korozji, tym samym szybciej by zniszczał i stracił swą funkcjonalność. Jak przygotować grunt? Możemy albo zrobić betonową wylewkę (to rozwiązanie jest najlepsze), albo ułożyć na ziemi betonowe płyty.